Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego wydaje się nie możliwe. Jednak zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy jest to możliwe, gdy w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Co to dokładnie oznacza?

Okoliczności umożliwiające odwołanie pracownika z urlopu wychowawczego muszą nastąpić w momencie rozpoczynania urlopu, o których zaistnienie nie wiedział pracodawca. Nie może być więc tak, że pracownik wiedział o zaplanowanych czynnościach na dany okres i z powodu ich wykonania został odwołany jego urlop wypoczynkowy. W takiej sytuacji jedyną możliwością pracodawcy jest nieudzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego danym terminie.

Gdy pracodawca odwoła pracownika z urlopu wypoczynkowego jest zobowiązany do pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Do tych kosztów zalicza się między innymi koszty podróży, bezzwrotne zaliczki na noclegi itp.

Trzeba także podkreślić, że odwołanie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę jest dla pracownika zobowiązujące i nie może się od tego odwoływać. Musi się także stawić w pracy w terminie wskazanym przez pracodawcę. Nie stawienie się może potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i skutkować rozwiązaniem stosunku pracy.

Gdy jednak  decyzja pracodawcy o odwołaniu pracownika z urlopu wypoczynkowego okaże się uzasadnieniem, pracownikowi przysługuje prawo do odszkodowania.

1 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>