Windykacja polega na dochodzeniu swoich praw do rzeczy bądź zapłaty zgodnie z przepisami prawnymi.
Aby przeprowadzić skuteczną windykację konieczne jest monitorowanie płatności dotyczących wierzytelności, przede wszystkim faktur sprzedaży.

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje windykacji:

1. Miękka – polegająca na polubownym dochodzeniu swoich należności. Ma ona również na celu nakłonienie kontrahentów do terminowego regulowania swoich zobowiązań. Metoda ta stosuje następujące narzędzia:
-przypomnienia o dostawie,
-wezwania do zapłaty,
-wezwania do zapłaty z notami odsetkowymi.
Na wezwaniach tych często umieszcza się dodatkowe zapisy informujące dłużników o konsekwencjach wynikłych z niedopełnienia swoich obowiązków takich jak na przykład powierzenie sprawy kancelarii windykacyjnej, opublikowanie długu na giełdzie długów lub przekazanie sprawy do sądu.

2. Twarda – stosowana w przypadku gdy windykacja miękka nie przyniesie oczekiwanych skutków. Polega ona na przekazaniu sprawy do sądu.
Zanim jednak to uczynimy konieczne jest przeanalizowanie wielkości długu i porównanie go z kosztami sądowymi oraz obsługą biur windykacyjnych. Egzekwowanie długu można przeprowadzić również za pomocą e-sądu, który wiąże się z niższymi kosztami postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>