Prowadzenie działalności gospodarczej opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu szeregu transakcji, które polegają na świadczeniu usług lub dostarczaniu towarów, za które przedsiębiorca w zamian otrzymuje należną zapłatę.

Czasem zdarzają się jednak sytuacje, w których klient wcześniej przekazuje kwotę na realizację przyszłej transakcji.
Kwalifikacja tej opłaty do kategorii zaliczki bądź zapłaty jest niezwykle istotna ze względu na konsekwencje podatkowe, które zostaną z tego tytułu nałożone na podatnika.

W momencie gdy przedsiębiorca otrzymuje przed dokonaniem sprzedaży częściową zapłatę wówczas traktowana jest ona zazwyczaj jako zaliczka, zadatek, rata bądź wkład budowlany bądź mieszkaniowy.
Jego obowiązek podatkowy w takim wypadku polega na wystawieniu faktury zaliczkowej. W momencie przyjęcia opłaty za całość zlecenia powstaje jego obowiązek podatkowy w podatku dochodowym oraz konieczność dokonania wpisu do księgi przychodów i rozchodów.
Otrzymując całość zapłaty przed dokonaniem sprzedaży przedsiębiorca musi określić, czy jest to przedpłata na poczet realizacji przyszłych transakcji, 100 procentowa zaliczka, czy zapłata za dostawę towaru lub usługi, która nastąpi w ściśle określonym czasie.

Jeżeli jest to zapłata wówczas podatnik od razu zobowiązany jest do dokonania zapisu w rejestrze sprzedaży VAT, jak i w KPiR.
Przedpłata z kolei wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury zaliczkowej. W przypadku 100 procentowej zaliczki przedsiębiorca nie musi już wystawiać faktury końcowej.

 

Po więcej informacji o księgowości firm zapraszamy TUTAJ !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>