Split payment to mechanizm podzielonej płatności. Ma on zostać wprowadzony dla VAT-owców wraz z nadejściem 2018 roku. Zasadniczym celem tych zmian jest uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Projekt zakłada, że każdy podatnik VAT będzie musiał dysponować rachunkiem VAT, na który będzie odprowadzana wartość zapłaconego podatku.

Split payment ma polegać na dzieleniu płatności na kwotę netto i VAT. Dotychczas nabywca po otrzymaniu faktury wpłacał na rachunek odbiorcy całą kwotę (brutto). Najnowsze zmiany przewidują, że kwota ta będzie automatycznie rozdzielana na dwie części. Suma będzie zatem napływała na zwykły rachunek, jak i na rachunek VAT.

Korzystanie z tego systemu nie będzie obowiązkowe, jednakże podatnicy stosujący się do nowego rozwiązania mogą liczyć na dodatkowe korzyści między innymi mniejsze szanse na posądzenie o udział w procederze przestępczym. Dodatkowo split payment zwalnia sprzedawcę z przepisów o solidarnej odpowiedzialności oraz sankcji ujętych w art. 112b i 112c.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>